Městské lesy Hradec Králové a.s. krok do přírody

“Lesy s tradicí přes 700 let”

Akciová společnost Městské lesy Hradec Králové při své činnosti přikládá důraz především rekreačním funkcím příměstských lesů. Postupně buduje rekreační zázemí pro návštěvníky, opravuje a udržuje cesty, rybniční soustavu i veškeré budovy. Zkvalitňuje a rozšiřuje nabídku služeb a produktů pro veřejnost. V lesích tak můžeme najít bezpočet odpočinkových míst, krytých ohnišť, altánů a zajímavostí, které jsou vhodně doplňovány informačními tabulemi. Můžete se projít nebo projet na kole po více než 300 km opravených lesních cest. V létě se nabízejí rybníky ke koupání a rybaření, lesy zase ke sběru lesních plodů. V zimě zasněžené cesty lákají k lyžování, sáňkování a zamrzlé rybníky k bruslení. Vstupy do lesa jsou opatřeny informačními tabulemi s mapami lesů, parkování návštěvníků je zajištěno prostornými odstavnými plochami.

 

Co u nás můžete navštívit:

Pohádková a vodnická stezka

Královéhradeckými lesy vedou dvě unikátní pohádkové stezky plné příběhů, které skrývají mnoho lesních ponaučení a tajemství. Pohádková stezka se vine od Mazurovy chalupy a končí u rybníka Výskyt, Vodnická vede od Biřičky k Datlíku. Návštěvníci se v krásné přírodě postupně seznámí s pohádkami a postavičkami výtvarnice a spisovatelky Marty Pohnerové.

Kromě pohádkových stezek můžete v hradeckých lesích navštívit také lesní naučnou a planetární stezku.

 

Rytířské hradiště

Nedaleko rybníků Kříž a Češík v okolí lesního hřbitova se nachází unikátní přírodní dětský park Rytířské hradiště. Zde mohou malí i velcí návštěvníci obdivovat rytíře, princezny ale i čarodějnice a jiné pohádkové postavy. Hradiště umožňuje pozorovat okolní lesy pohledem z hlavní hradní věže či využít pískoviště, bludiště s prolézačkami nebo si opéct buřty na ohništi. Hradiště je vyzdobeno kresbami dětí z výtvarné školy paní Marty Pohnerové a dřevořezbami řezbáře pana Miroslava Kříže. Cesta k hradišti je dobře značená, nenáročná a vhodná jak pro kočárky tak i pro hendikepované.

Farmový chov divokých prasat

Nedaleko lesní cesty Hradečnice asi 800 m od hájovny U Dvou šraňků směrem na Bělečko se nachází malá ohrada s divokými prasaty. Zde můžete z krytých pozorovatelen obdivovat rytíře našich lesů – divočáky.

 

Unikátní okruh městskými lesy

V  lesích města Hradec Králové vznikl unikátní okruh asfaltových odvozních cest, které lze využít také k rekreaci. Trasa dlouhá 10,5 km nabízí projížďku krásnou přírodou, mnoho odpočinkových míst, včetně krytého ohniště nebo možnost posilnit se v občerstvení.

Dále jsou v městských lesích vyznačeny okruhy vhodné pro vozíčkáře, jízdu na koni a v případě bohaté sněhové nadílky i běžkařský okruh.

 

Mazurovy chalupy

Největším objektem s rekreačním zázemím na území královéhradeckých městských lesů je Mazurova chalupa poblíž Hoděšovic. Okolí Mazurovy chalupy je zařazeno mezi evropsky významné lokality a v roce 2002 bylo vyhlášeno přírodní rezervací. U objektu se nachází drobné občerstvení, ohniště, lavice a stoly k odpočinku. Prostor okolo chalupy zdobí dřevořezby lesních zvířat vyrobených místním řezbářem.

 

Práce s veřejností

Společnost Městské lesy Hradec Králové a.s. se věnuje i vzdělávací a osvětové činnosti. Pravidelně probíhají vzdělávací a zážitkové programy lesní pedagogiky pro děti z mateřských a základních škol, ale i seniory či rodiče s dětmi. Pro širokou veřejnost pořádá každoročně společnost Městské lesy Hradec Králové a.s. Den lesní techniky spojený s ukázkami historických i moderních strojů a nářadí, nechybí ani bohatý doprovodný program pro děti a dospělé včetně občerstvení.

 

­­­­

Více informací včetně nabídky našich produktů naleznete na našem webu www.mestske-lesy.cz

 

 

banner – kopie – kopie